Cik maksā interjera dizains?

Runāt par darba atalgojumu nedrīkst?

Gandrīz ikviens, kurš ir vēlējies un ir izmantojis interjera dizainera palīdzību iekārtojot mājokli, ir uzdevis sev un googlei šādus jautājumus. Atklāšu noslēpumu, dizaina pasaulē bieži vien runāt par cenām ir tabu temats. Protams, neatklāšu citu dizaineru cenas, tomēr varu dot nelielu ieskatu, kā interjera dizaineru pakalpojumu cenas tiek aprēķinātas.

Nav vienota likuma, kā cenas būtu jāaprēķina, tāpat kā nav noteikts standarta izcenojums/ izmaksas. Tās var atšķirties, balstoties uz dizaineru iepriekšējās pieredzes. Vai dizainers strādā individuāli vai uzņēmumā? Kādu telpu veidi tiek dizainēti, piemēram, mājokļi vai komerciālas telpas?

Nepieciešams arī atcerēties, ka kopējo cenu nesastāda tikai dizaineru pakalpojumu izmaksas. Cenā ir arī pasūtījumu (materiāli, apgaismojums, mēbeles utt.) cenas, piegādes cenas, remontdarbu cenas (ja uzņēmums uzņemas par to atbildību; šobrīd GRETA G nepiedāvā šādu iespēju). Tāpat cenās ir iekļautas izmaksas par biroju nomu, datoriem, datorprogrammām utt.

remontdarbi-cenas-kvadratmetri.jpg

Mērvienības cena

Remontdarbu cenas parasti tiek rēķinātas kā mērvienības cenas EUR/m2. Ir arī interjera dizaineri, kas šādi aprēķina savas pakalpojumu izmaksas vai daļu no tām. Šāds variants ir ar savām priekšrocībām un trūkumiem. No dizainera puses vērtējot, tas var gadīties diezgan neizdevīgs darījums. Piemēram, situācijā, kur virtuvē ir maza platība, daudz sarežģītāk ir izveidot mazu, ekonomisku un ergonomisku virtuvīti.

No klienta puses vērtējot, lielas platības telpa, piemēram, dzīvojamā istaba, kurā darba ieguldījums no dizainera būtu gandrīz tāds pats, kā veidojot interjeru mazākā telpā, arī būtu neizdevīgs darījums. Priekšrocība, manā skatījumā, uz šādu cenas aprēķināšanu, ir tās noteiktība. Ideja ir vienkārša un saprotama.

Procentu cena

Nākamais veids, kā aprēķināt, ir procenti no kopējiem izdevumiem. Tas palīdz turēties cenu diapazonā. Priekšrocību ziņā, no klientiem tiek pieprasīta atbilstoša samaksa, balstoties uz iegādātajiem materiālu, furnitūras u.c. vērtībām. Arī šo aprēķinu parasti, izmanto kā vienu no veidiem, kā aprēķināt dizaineru pakalpojumu izmaksas.

Vēl viens ‘’noslēpums” ir iegūtā samaksa no citu tirgotāju atlaižu procentiem. Saucu to par noslēpumu tikai tāpēc, ka citi par šo tematu runā klusām vai nerunā vispār. Manuprāt, tam nav jābūt nekam slepenam, un ir visai loģisks darījums. Piemēram, mēbeļu kompānija klientam piešķir 5% atlaidi, un dizaineriem 20% atlaidi. Dizainers ir tas, kurš uzņemas projektu un meklē visus materiālus, mēbeles, apgaismojumu utt. Process nav no vienkāršajiem, kaut gan izklausās aizraujoši un interesanti. Tiek patērēts laiks un nauda, un tai pašā laikā ir jānotur skatījums, lai visas izvēlētās lietas sasaucas kopējā dizainā. Tāpēc ir pilnīgi loģiski, ka, piemēram, no 20%, dizainers ietur daļu sev, piemēram 5% un klientam kopējā atlaide sanāk 15%.

Citās jomās, par šo cenas aprēķinu, cilvēki nekautrējas runāt, piemēram, nekustamo īpašu biznesā, starpnieka procenti ir pieņemta ideja. (izveidotie procenti ir izdomāti stāsta piemēram)

rasejumu-cena-gabalcena.jpg

Gabalcena

Cenas var piešķirt kā gabalcenas. Šo versiju izmantoju arī es kā interjera dizainere. Tāpat kā mērvienības cenām, gabalcena ir skaidra un saprotama. Piešķiru cenu par katru dokumentu. Tas man un klientam dod iespēju, viegli orientēties, kādus dokumentus klients vēlas un kādi nav vajadzīgi. Piemēram, ja nepieciešama tikai noskaņu karte un funkcionālais plānojums, lūdzu, viegli nosaku kopēju cenu. Vai ir nepieciešami, visi dokumenti izņemot apgaismojuma plānu? Nav problēmu, sasummēju visas cenas izņemot par apgaismojuma plānu.

Iespējams, sarežģītos vai ļoti vienkāršos projektos, varu izmaksas pielāgot. Tāpat kā arī citos aprēķinu veidos, dizaineri cenas var piemērot attiecīgajai situācijai.

pulkstenis-stundas-likme.jpg

Stundas likme

Gandrīz piemirsu variantu par stundas likmi. Iespējams novecojis paņēmiens, bet ir dizaineri, kas vēl šādi aprēķina savas pakalpojumu izmaksas. Taču dizaineriem, kas ātri un kvalitatīvi var paveikt savu darbu, šāds variants neatmaksājas. Un arī klients, iespējams, nevēlēsies maksāt vairāk par pakalpojumiem, kas tiek izdarīti lēnākā laikā. Bet nepārprotiet, nenosodu dizainerus, kas šādi dara, ņemot vērā, ka gandrīz jebkurš darbs šādi aprēķina darbinieku algas.

GRETA G cenu aprēķins

Gabalcenas

Ja vēlies uzzināt sīkāk, cik katrs dokuments izmaksā, sazinies ar mani.

Kopējais procents no preču pasūtījuma

Kā jau minēju, tas ir procents par ieguldīto darbu, meklējot, veicot pasūtījumus un sagādājot materiālus un citas preces.

Iegūtais procents no sadarbības partneriem

Procents atkarībā no uzņēmumu piedāvātajiem procentiem.

cenu-salidzinasana-pakalpojumu-komforts.jpg

Cenu salīdzināšana

Meklējot interjera dizaineri, iespējams, sazināsieties ar vairākiem profesionāļiem un sarunu laikā mēģināsiet noskaidrot, kurš spēs izveidot Jums atbilstošāko ideju un piedāvājumu.

Izšķirošs faktors izvēlē var būt dizainera nosauktās cenas. Tomēr kā jau minēju, cenās ir iekļautas arī datorprogrammu, ofisa u.c. izmaksas.

Ja vēlaties reālistiskas 3D vizualizācijas, tad cenas būs augstākas, ne vien tāpēc, ka dizainers ir spējīgāks un izglītotāks, bet arī tāpēc, ka dizaineram ir, pieejamas labākas modelēšanas un renderēšanas programmas.

Vai sazinājāties ar dizaineri, pie kura varējāt ierasties birojā? Dzērāt kafiju un mierīgā gaisotnē izskatījāt materiālu paraugus? Lai šo komforta līmeni nodrošinātu, dizainers/ interjera dizaina studija maksā telpu nomu. Katram no mums ir savi iemesli samaksu veidošanā, pārsvarā tos ietekmē citi faktori, ne tikai mūsu radošā darba vērtība.

Lai arī dizainers varētu izprast sadarbības limitus un iespējas, vēlams sarunas sākumā pastāstīt par jūsu budžetu. Ja abas puses būs atvērtas, nebaidīsies izteikt, domas, idejas un viedokļus, tad neizveidosies pārpratumi, un projekts varēs ritmiski un pozitīvi virzīties uz priekšu.

Veiksmi interjera dizainera izvēlē un projekta realizācijā!

Previous
Previous

Ergonomisks interjers

Next
Next

6 interjera dizaina padomi vannas istabai