Darbs attālināti / darbs mājās
Kā emocionāli sevi pasargāt?
Pēc pirmā iespaida darbs no mājām var likties vedinošs un pat loģisks. Tiek ietaupīts laiks, jo nav jāpavada laiks sastrēgumos. Vari izbaudīt plusus, ko piedāvā atrašanās mājās. Var nedaudz atslābt dažādos aspektos.
Tomēr ir arī negatīvās puses darbam mājās. Kas tās ir un kā tās novērst? Sāksim izvērtēt savu mājokli soli pa solim.
Zonu dalīšana
Vai tavs galds ir izvietots tā, ka skatiens tiek pavērsts pret sienu? Vai paskatoties pa labi, vai pa kreisi skatiens netiek vērsts pret logu? Tad jāizmaina darba vietas izvietojums.
Ja istabā ir vieta, lai galdu varētu novietot pie loga, brīnišķīgi. Tad vispirms noskaidrosim, kurā pusē atrodas logi, lai izvērtētu, cik spēcīgi un zemi ir saules stari. Spēcīgākie saules stari ir, ja logi atrodas dienvidu pusē, zemākie ir ziemas periodā.
Ja tāda ir situācija, tad pie logiem vajadzētu žalūzijas, kas aiztur saules starus, tai pašā laikā saglabājot dienasgaismu telpā. Tādā gadījumā arī darba vietas pie tādiem logiem var izvietot, sekojot nākamajam padomam.
Ir būtiski izmantot dienasgaismu, cik vien tas ir iespējams. Lai arī ir iespēja izvēlēties mākslīgo apgaismojumu atbilstoši veicamajam darbam tā saudzējot redzi, vispiemērotākā gaisma tomēr vienmēr paliks dienasgaisma. Ja saules stari nekad vai reti iespīd cauri logiem, droši var galdu novietot pie loga, lai skatiens tiktu pavērsts pret logu.
Var arī galdu novietot ar sānu pret logu, paturot prātā, lai netiktu veidotas ēnas un atspīdumi. Atkarībā no datora izvietojuma, piemēram, ja tas novirzīts vairāk uz sānu un monitors ir pavērsts pret sevi. Tad galdu novietot pret logu tā, lai monitora aizmugure sanāk nedaudz pavērsta pret logu, novēršot atspīdumu rašanos. Ja, piemēram, raksti ar labo roku, tad galdu novietot tā, lai tā kreisais sāns ir pie loga. Tādējādi dienasgaisma nāks no kreisās puses un netiks veidotas ēnas.
Tāpat arī jāizvieto galda lampa vai sienas apgaismojums. Ja raksti ar labo roku, tad gaismas stariem jānāk no kreisās puses. Ja raksti ar kreiso roku, tad gaismas stariem jābūt no labās puses.
Lieliski, ja darba vietu var ierīkot atsevišķā telpā, kurā netiek veiktas citas aktivitātes, piemēram, pusdienu gatavošana. Tomēr, ja apstākļi liek darba vietu ierīkot piemēram dzīvojamajā istabā, tad svarīgi padomāt, kā zonu labāk sadalīt un iespējams, pat norobežot ar akustiskiem risinājumiem. Piemēram, akustiska starpsiena funkcionāli sadalīs telpu un vizuāli atdalīs darba vietu no pārējās istabas. Kā arī palīdzēs apslāpēt daļu no trokšņiem.
Tad kurā istabā vislabāk izveidot darba vietas zonu? Atkarībā, kurā istabā ir vismazāk trokšņu, kurā istabā var netraucēti strādāt, kurā istabā ir vismazākais mudinājums darīt citas lietas. Ja guļamistabā nepārtraukti ir vēlme apgulties gultā un nedaudz atpūsties, iespējams, tā nav tā pati labākā vieta darba zonas izveidei. Ja virtuvē bieži kāds ierodas pagatavot sev ēdienu, arī tā istaba neļaus koncentrēties. Varbūt pat attapsieties, ka pats ik pa laikam ēdat našķus. Ja kāds no ģimenes vairākas stundas skatās TV dzīvojamajā istabā, varbūt tomēr labāk meklēt kādu labāku telpu, lai veiktu darbu. Ideja ir skaidra, jāizvērtē, kurā istabā varēsiet vislabāk koncentrēties un ergonomiski strādāt vairākas stundas no vietas.
Ergonomiska darba vieta
Lai efektīvi veiktu darbu un pēc iespējas mazāk sevi noslogotu nepieciešama ērta un funkcionāla darba vieta.
Galds
Atkarībā no darba noslodzes, ķermeņa uzbūves (iespējams arī veselības problēmas), cik katrs ir enerģisks, mūsdienās galdu izvēle ir paplašinājusies un katrs var atrast sev piemērotāko variantu.
Paceļamais galds salīdzinājumā ar klasisko galdu, sevī ietver daudz vairāk iespēju. Pati galvenā ir iespēja strādāt pie galda, stāvot kājās. Stāvot kājās, cilvēks ir mazāk atslābis un spēj vairāk koncentrēties. Muskuļi tiek vairāk nodarbināti un ir vieglāk noturēt muguru taisnu.
Bet ko darīt, ja nogursti stāvēt kājās un vēlies nedaudz atslābināties? Vienkārši! Nolaid galdu atpakaļ standarta augstumā (73-80 cm) un droši atkal vari apsēsties pie galda. Labs variants zem galda novietot paklāju vai mīkstu paliktnīti, uz kura stāvēt, lai pēdām būtu mīkstāks atbalsts. Tas palīdzēs tik ātri fiziski nenogurt.
Nākamā izvēle ir galda lielums. Vai darbs tiek darīts pie datora? Iespējams, tad nav nepieciešams liels gals un tādi izmēri kā 50x100 cm ir pietiekami. Vai darbam izmanto grāmatas, dokumentus, cita veida priekšmetus, piemēram, šujmašīnu? Vai vienmēr ir sajūta, ka uz galda nav vietas? Tad ir nepieciešams lielāka izmēra galds. Galvenais neaizmirst tādā gadījumā izvēlēties galdu ar lielāku dziļumu (attālums no galda priekšējās malas līdz galda aizmugures malai).
Krēsls
Ergonomisks krēsls ilgstoši strādājot sēdus pozā ir viens no būtiskākajiem faktoriem efektīva darba veikšanai un optimālas veselības (gan fiziskas, gan mentālas) saglabāšanai. Tāpat kā paceļamajam galdam, arī krēslam ir jādod iespēja ķermenim kustēties. Tāpēc ir izveidoti ne vien mums visiem jau zināmie datorkrēsli, bet arī citi ergonomiski un interesanti krēsli. Lai apskatītu attēlus, spied šeit!
Ko iesākt gadījumā, ja ir klasiskais krēsls 90 grādu leņķī? Noteikti aprīkot to ar mīkstu sēdvietas un atzveltnes paliktnīti. Tuvākajā nākotnē būtu, protams, jāiegādājas krēsls paredzēts ilgstošai sēdēšanai pie datora. Ir mēbeles, uz kurām varam ieekonomēt un izvēlēties ne to kvalitatīvāko variantu, bet labs darba krēsls ir viena no lietām, kurā ir vērts investēt, lai pasargātu savu fizisko veselību.
Krēslu izvēli neizdariet pārāk strauji. Katrs ir citādāks ar savām vēlmēm un nepieciešamībām, tāpēc izmēģiniet vairākus krēslus, pirms izvēlieties sev piemērotāko.
Gaisma
Gaismas izvēle ir svarīga, lai nenogurtu acis un nepasliktinātu redzi. Viens no galvenajiem faktoriem kā jau minēju ir lampas novietojums, lai nekristu ēna vai nerastos atspīdums. Tāpat svarīgs ir gaismas stiprums un tonis.
Ergonomiskie nosacījumi spuldzēm ir diezgan smalki, bet svarīgi ir atcerēties, jo darbā vairāk jākoncentrējas ( jāskatās uz smalkām detaļām, piemēram, rasējot), jo baltāka gaisma nepieciešama.
Vēlies apskatīt gaismas toņu tabulu, no iepriekšējā bloga ieraksta?
Neaizmirstiet atpūtināt acis! Ik pa laikam atraujiet acis no datora ekrāna un paskatieties tālumā. Pamainiet redzes punktu, tuvāk, tālāk, pa labi, pa kreisi. Tāpēc arī jau iepriekšminētais galda darba vietas izvietojums pie loga ir funkcionāls, jo kļūst daudz vienkāršāk mainīt redzes punktu attālumus.
Kāda varētu būt lampu izvēle? Sienas un galda lampas ir piemērotākās izvēles, tomēr, ja gaismas resurss nāk no griestu lampas, tad jāpārliecinās, ka galda izvietojums ir iekārtots tā, ka netiek veidotas ēnas. Ja tiek strādāts pie datora, tad nenovieto gaismas objektu sānā starp datoru un sevi, tas radīs atspīdumus uz monitora. Visieteicamākais variants ir izvietot apgaismojumu tā, lai tieši gaismas stari nespīdētu ne un datora virsmas, ne datora ekrānā. Tas pats attiecas uz saules stariem, kurus pieminēju zonu dalījumā.
Skaņa
Strādājot no mājām, daudzi cilvēki pandēmijas laikā saprata, cik trokšņaina ir vieta, kurā viņi dzīvo. Vai tās būtu mašīnas un zāles pļāvēji aiz loga, vai bērni un mājdzīvnieku radītie trokšņi blakus istabā, vai kaimiņi, kuri savā darba laikā skaļi runā tiešsaistes sapulcē, ir jāpieņem radusies situācija un jāizdomā, kā nenokaitināt savus nervus.
Nē, neieteikšu iet rāties uz trokšņu radītājiem, kaut gan pati esmu reiz jutusi aizkaitinājumu no visiem traucēkļiem. Neieteikšu arī pārvākties vai īrēt speciālu vietu klusā rajonā, lai veiktu savu darbu. Vislabākais līdzeklis, lai pasargātu nervu sistēmu un ļautu darba laikā koncentrēties, ir skaņu slāpējošās austiņas. Variants modernām un viegli pārnēsājamām austiņām, kas arī apslāpē skaņu. Kā arī akustiskie paneļi, ir labs palīgs cīņā ar skaņu, kā jau minēju iepriekš.
Mantu uzglabāšana
Ja darba veikšanai nepieciešami vairāki darba piederumi un līdzekļi (piemēram, rakstāmpiederumi, grāmatas, materiāli, dokumentu mapes, elektroniskās ierīces u.c.), tad bieži vien rodas problēmas, kur to visu uzglabāt. Kā to visu uzglabāt tā, lai saglabātu estētisku tai pašā laikā funkcionālu interjera dizainu.
Risinājumi ir plaukti virs darba vietas, galda atvilktnes, skapji pie galda. Kā panākt, lai vizuāli tas neizskatās nekārtīgs? Plauktos glabāt lietas, kas vizuāli sader viena ar otru. Piemēram, var plauktā novietot grāmatu sēriju un vāzi ar ziediem, grāmatas, kuras vizuāli kopā neizskatās patīkami, novietot skapī. Tāpat ar dokumentu mapēm, sekot līdzi krāsu tematikai. Dokumenti, kuriem loģiski būtu jāstāv blakus, bet mapes vizuāli nesader kopā, tad dokumentus pārvietojiet uz mapēm, kas radīs estētiskāku kopainu.
Padoms plauktiem:
nepārblīvējiet ar mantām;
ieturiet starp dekoriem un lietām distanci;
veidojiet vizuāli patīkamu ainu.
Padoms skapjiem:
glabājiet lielāka izmēra mantas un ierīces;
noslēpiet lietas, kas vizuāli neiederas interjerā;
izvietojiet mantas tā, lai ir viegli piekļūt pie tām, kuras biežāk lietojat;
reti izmantojamas lietas augšpusē, lejā un aizmugurē;
bieži izmantojamās viegli aizsniedzamā augstumā un priekšpusē.
Padoms atvilktnēm:
sīkumu uzglabāšanai izmantojiet konteinerus un organizatorus;
priekšpusē novietojiet lietas, kuras biežāk izmantojat;
izdomājat katrai lietai vietu, lai nerastos ‘’krāmu atvilktne”.
Motivējoša darba vieta
Ticu, ka nav jēga gaidīt motivāciju, lai kaut ko uzsāktu darīt. Motivācija rodas darot, bet ticu, ka radušos motivāciju var palielināt ar veiksmīgi iekārtotu darba vietu. Kas gan vēl vairāk var ieviest jaunas sajūtas un uzmudināt uz radošām idejām, kā dekorācijas. Tādas lietas, kā darba piederumi, dekori, estētiska krāsu/materiālu palete, spēj veidot iedvesmojošu interjeru.
Stila ziņā var nedaudz atkāpties no kopējās istaba interjera, tomēr uzmanīgi. Mēs vēlamies vizuāli nodalīt zonas, nevis iegūt iespaidu, ka darba vieta neiederas telpā.
Kam jāatrodas darba vietas zonā ( uz galda, pie sienas, atvilktnēs, plauktos):
plānotājs;
kalendārs;
pulkstenis;
rakstāmpiederumi;
piederumi attiecīgi veicamajam darbam;
dekori ( augi, ziedi vāzēs, gleznas, dekoratīvas figūras, apgaismojums, grāmatas utt.)
Lai iedvesmotos vizuāli, sagatavoju Pinterest kolekciju ar dažādiem variantiem, kā iekārtot un dekorēt savu darbavietu.
Ja nepieciešama palīdzība, variet jautāt man.